Сплав на катамаранах заради збереження Божого творіння – річки Тиси

В неділю, 01 серпня, в рамках програми співпраці Міжрелігійного і громадянського природоохоронного форуму Східної Європи (IRCEF) з Союзом охорони природи Німеччини (NABU), відбулась еколого-краєзнавча подорож-експедиція «Сплав річкою Тиса». Основна мета таких подорожей – привернути увагу громадськості до екологічних проблем річки Тиса. В заході прийняли участь як природо-охоронні організації Закарпаття, науковці, екологісти, так і інші небайдужі громадяни нашого краю, об’єднані відповідальним ставленням до Творіння та любов’ю до збереження водних екосистем Карпат.

Тиса – найбільша притока Дунаю і друга по величині річка в Угорщині і Сербії.

Вона має кліматорегулююче, народногосподарське, культурне значення не тільки для Карпатського басейну, але й для екосистем Центральної Європи. Збереження Тиси має першочергове значення в Програмах дій урядів країн Карпатського басейну.

Загальну відстань 30-ти кілометрового маршруту, учасники проходили біля 6 годин, роблячи невеликі зупинки в найбільш мальовничих ділянках подорожі. Хоч наша команда є постійним учасником таких заходів, кожного разу є певні переживання, чи все пройде добре. Згадуються всі особливості водного шляху та особливо важкі місця. Важливими в сплаві є місця відчалювання та приставання до берегів, також небезпечними є місця проходження під мостами.

Дуже цікавими є місця, де річка протікає під скелями або навислими залісненими горбами. Однією з таких скель на маршруті була скеля Марії Терезії, до якої ми запливли по одній з приток Тиси.

На жаль, навіть тут, де блакитна, прозора вода, холодна від того, що підземні джерела постійно наповнюють цю стоячу річку, можна зустріти багато твердих побутових відходів, нанесених сюди повенями 🙁

Ця скеля знаходиться на одному з найнебезпечніших відрізків шляху сплаву Тиси. І назва зумовлена наступним. Бокораші (карпатські плотогони) боялися цього стрімкого місця.

Будь-яка неточність в управлінні бокорами могла призвести до зіткнення зі скелею. Часто траплялося, що бокораші гинули, налетівши на плотах на кам’яне підвищення. Саме в той час в Австро-Угорщині, до складу якої входило Закарпаття, володарювала Марія-Терезія. Духовенство вирішило для уникнення катастроф біля сумнозвісної скелі поставити дерев’яний бюст імператриці і освятити це місце. Все це і багато іншого про це місце і навколишні ділянки ми дізнавались під час зупинок з захоплюючих розповідей директора Закарпатського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, Олександра Геревича.

Під час подорожі кожен учасник мав можливість спостерігати унікальну природу нашого краю та відчувати мінливий характер течії – то помірний, то стрімкий. Різні емоції переживали учасники сплаву. Різноманіття природи захоплювало око, потішила зустрінута ділянка молодого лісу самовідновлення. Однак стикались і з ділянками незаконного добутку гравію, і на протязі всієї подорожі боляче було спостерігати великі ділянки засмічених сміттям берегів річки. Важливим завданням експедиції було пропагування екологічного туризму, захисту природи і мультиплікації серед учасників ідеї вразливості навколишнього природного середовища і залежності від антропогенного впливу. І наслідки цього впливу дуже наочно можна спостерігати саме в таких подорожах, де особливо видно всю неприглядність засмічених нами, людьми, берегів. Тому під час водної мандрівки ми вітались та охоче спілкувались з всіма відпочиваючими та рибалками на берегах Тиси, а також з командами інших мандрівників на катамаранах, яких ми зустрічали, пропагуючи захист найважливішої водної артерії Українських Карпат.

Кінцева зупинка водного маршруту відбулась в урочищі «Віннички», неподалік міста Виноградова біля міжнародного українсько-угорського клубу водного туризму «Тиса», де всі учасники могли поділитися враженнями про цей незабутній день.

На згадку і як відзнаку за участь в еколого-патріотичному заході, директор Закарпатського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, Олександр Геревич вручив всім учасниками сплаву свідоцтва, і висловив всім щиру подяку за участь і особливо наголосив на важливості співпраці і підтримці Союзу охорони природи Німеччини (NABU).

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу IMG_2866-768x1024.jpg

Висловлюємо велику подяку Союзу охорони природи Німеччини (NABU), завдяки підтримки якого і відбулась дана і всі попередні наші експедиції. За результатами унікальної експедиції заплановано підготувати еколого-просвітницький фільм з подальшою мультиплікацією його на партнерських веб-ресурсах IRCEF.

Інформаційна служба IRCEF

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.