НАУКОВЕ ТУРНЕ МІСТАМИ І ЇХ НАУКОВО_НАВЧАЛЬНИМИ ЗАКЛАДАМИ КИЇВЩИНИ

У понеділок 21 травня на базі НАУКМА на базі кафедри екології (Факультету природничих наук) відбувся семінар  «ЛЮДИНА, РЕЛІГІЯ І ДОВКІЛЛЯ».

Семінар проходив за участі доктора коледжу Назарет (Рочестер,  штат Нью-Йорк) Метью Темпл,  доцента Ужгородського національного університету Олександра Бокотея, о. Романа Романовича. На семінарі були присутні викладачі, науковці і аспіранти кафедри та факультету.

Модерував хід доповідей завідувач кафедри кандидат біологічних наук, доцентКарамушка Віктор Іванович.

Представив гостей і першим зробив доповідь на тему «Робота з відповідальності за створення в Україні та Східній Європі» кандидат с-г. наук Ужгородського Національного університету Бокотей Олександр.

Метью Темпл  «Генетично спроектовані рослини: наукові та етичні міркування». Також свою доповідь по екологічній роботі Української Греко-Католицької Церкви представив референт екобюро УГКЦ ою Роман Романович.

Після цікавих доповідей відбулось жваве і конструктивне обговорення. Ці теми через свою новизну та актуальність є не тільки цікавими і важливими, але також в певній мірі незвичними. Зокрема доповідь Метью по проблемах ГМО продуктів в певній мірі відрізнялась від того, що турбує звичайних людей, тобто чи корисними для здоров’я людини є генетично-модифіковані організми (продукти, вироблені з них). Він зробив наголошення на те, чи впливають якимось чином генетично-модифіковані організми на інші, споріднені з ними види в генетичному плані і чи можуть цим зашкодити екологічній рівновазі. https://www.facebook.com/ecoukma/posts/2155711004698451

22 травня Відбулась екскурсія містом, зокрема учасники наукової групи відвідали «духовне серце» м. Києва  – Києво-Печерську Лавру, після чого побували в музеї коштовностей.

23 травня. Другий робочий день наукового турне, у яке вирушили співробітники Інституту еколого-релігійних студій разом з доктором філософії (Ph.D) у галузі біології  коледжу «Назарет» Метью Темпле (Mattew Temple, місто Рочестер, штат Нью-Йорк) відбувся у Білоцерківському університеті.

Тут доктор філософії (Ph.D) у галузі біології  коледжу «Назарет» Метью Темпле (Mattew Temple, місто Рочестер, штат Нью-Йорк) провів лекцію для студентів і всіх бажаючих на тему  «Екоетичні проблеми ГМО: небезпека для біорізноманіття та агроекологічний аспект», в якій виклав загальні «за» та «проти» стосовно створення (виробництва) та використання  генетично-модифікованих  організмів. Прослухавши цю чудово викладену на високому науково-методичному і одночасно доступну для розуміння як досвідченим викладачам так і студентам, вони мали змогу поміркувати над надзвичайно актуальними проблемами, зв’язаними з генетично-модифікованими організмами, які є продуктом генетичної інженерії. Ця проблема турбує сучасне світову  спільноту і держави.

У своїй лекції доктор Темл зробив детальний порівняльний аналіз ризиків і вигоди ГМО на прикладі лосося та золотого рису.  І зауважив, що коли ризиків завдати шкоди створенням ГМО організмів довкіллю чи здоров’ю людини суттєво менше (або ж практично нема, як це найчастіше буває), аніж благ, якими вони можуть бути, то він не бачить перешкод, чому б їх не створювати. Але також професор у своїх висновках дав пояснення, що він також, як і всі справжні науковці, шукає істини і не робить абсолютно-остаточних стверджень, а відкриває питання для роздумів і власних висновків всім слухачам. Метю Темпле не тільки науковець, а ще і священик Римсько-Католицької Церкви, ченець ордену Кармелітів.

Після лекції свою доповідь на тему «Піст заради збереження Божого створіння – природи»  зробив співробітник Інституту еколого-релігійних студій Біланич Михайло.  Інститут еколого-релігійних студій ( в співпраці з Міжрелігійним громадянським екологічним форумом Східної Європи координує еколого-спрямовану діяльність  християнських церков. Співробітники інституту досліджують можливості впливу Церкви як організації та християн, як членів Церкви на збереження довкілля, вивчають способи екологічного просвітництва за допомогою Церкви. Такими способами можуть бути як проповідь, яка включає моральні складові стосовно бережливого ставлення до природного середовища (яке християни вважають Божим створінням), катехизація (поглиблене пізнання вчення Церкви та формування християнської віри з дитинства), під час якої є обов’язковим формувати як любов до ближнього так і до створеної Богом живої і неживої природи і т.д. Одним зі способів, через який до збереження довкілля може долучитись кожен бажаючий, є християнський піст, а також пости в інших релігіях світу. Яким чином це можливо і який вплив на збереження принаймні тваринного світу навіть в історичному плані, було донесено до слухачів доповідачем. Так само доповідач залишив це питання відкритим для роздумів всім присутнім на цій цікавій зустрічі.

Після доповідей для гостей зробили екскурсію по науковим та навчальним лабораторіям університету, зокрема показали мікробіоклональну навчальну лабораторію, у якій вирощують орхідеї, ожину, лимони з невеликих шматків тканини меристеми у спеціальних стерильних умовах. Крім цього гостей ознайомили з відкритими дослідницькими ділянками та структурою ґрунту – чорнозему – який є основним типом ґрунтів у цьому регіоні і поділяється на багато типів.

За супроводом проректора з освітньої, виховної та міжнародної діяльності, професора Т.М. Димань відбулися перемовини стосовно подальшої наукової співпраці.  http://btsau.edu.ua/uk/content/vizyt-profesora-z-genetyky-metyu-templa-nazaret-koledzh-ssha

 

24 травня. У чудовому місті Ворзель на Київщині знаходиться одна з трьох духовних семінарій Римсько-Католицької Церкви в Україні. В цей день для семінаристів, які щойно здали екзамен з Літургіки був підготований невеликий сюрприз, а саме чудові доповіді доктора Метью Темле та доктора Бокотея Олександра на дві надзвичайно актуальні в наш час теми. Після того, як ротець-ректор  Руслан Михалків представив гостей, професор Метью Темпле  ознайомив семінаристів з темою “Наука в Laudato Si (вивчення того, як Папа Франциск використовує наукові дані і мислення для підтримки моральних міркувань на користь як людства, так і навколишнього середовища”.

Після доповіді професора Метью Темпл ректор семінарії о. Руслан  зауважив, що під час доповіді доктора у нього було враження, що почались реколекції.  Ще одна доповідь на тему «Роль Церкви у збереженні Інституту сімї в умовах екологічних викликів споживацьких тенденцій сьогодення», яку зробив доц. Бокотей О. М. також вразила студентів духовної семінарії своїми аргументами.

25 травня  учасники наукового турне (Олександр Бокотей, Метью Темпл, о.Роман Романович, Богдан Мотузенко та Біланич Михайло) побували на екологічній аквафермі ум. Васильків. Акваферма вирощує рибу на основі екологічно-безпечних технологій без використання різних хімічних добавок чи гормонів. Тут поєднуються технології гідроелектростанції та аквакультури для того, щоб споживач отримав якнайякісніший рибний продукт до свого столу. https://www.facebook.com/Aquafarm.ua/posts/177773412933009 – also Aquafarm group

Далі науковці відвідали храм святого Юрія, м. Васильків (Київщина). Парох храму о. Роман Романович є активним християнським борцем за відповідальне ставлення до природи – Божого створіння. Також о. Роман провів для гостей невелику екскурсію самим містом Васильковом.

26 травня  Відбулась завершальна екскурсія історичними місцями м. Києва. Після цього учасники наукового турне повернулись в Ужгород.

27 о 15.00 травня о. Метью провів Святу Месу на англійській мові у храмі св. Юрія в Ужгороді.

30 травня під час єпархіальних зборів священиків Мукачівської греко-католицької єпархії (Ужгород, Закарпаття) доктор Метью Темпл та доктор Олксандр Бокотей виступили зі своїми доповідями та презентаціями. Доповідь О. Бокотея «Основні екологічні виклики на Закарпатті» ознайомила учасників єпархіальних зборів з найсучаснішими екологічними проблемаим які турбують кожного закарпатця, зокрема вірників МГКЄ.

Доктор Темл ознайомив учасників зборів з тим, яким чином сприймається енцикліка Папи Римьского «Славен будь» в американських парафіях Католицької Церкви і яким чином вони намагаються реалізувати положення енцикліки в практичному житті. (Доповідь на тему «Laudato Si’ in American Parishes»).

Ми дуже вдячні отцю Метью Темпле за наукову співпрацю та духовний супровід протягом всієї подорожі і вважаємо за потрібне продовжувати нерозривну співпрацю у всі наступні роки!

http://www.ie-rs.org/88003-naukove-turne-mstami-yih-naukovo_navchalnimi-zakladami-kiyivschini.html

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.