Жити в стилі “еко”: ТОП-20 звичок, на які варто “залипнути”

Сьогодні відзначають Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів. Кореспондентка Depo.Закарпаття, навчаючись в одному із вишів Братислави, опановує ще одну науку – жити в екологічному  стилі Закарпаття

Вікторія Копча

Тисячі разів кожен із нас чув про відповідальне ставлення до природи, переробку сміття, про те, що потрібно елементарно свідомо ставитися до того, що ми п’ємо, їмо, якою косметикою користуємося. Ці розмови впливають на кожного з нас по-різному. Змінити користувацькі звички, демонструвати, що економність – це не є бідність, це просто адекватне ставлення до навколишнього середовища, усвідомити, що все починається із самого себе і почати не забруднювати світ одразу може далеко не кожен. І далеко не кожен одразу змінить усе в своєму житті. Але починати варто – покроково і впевнено.

Уже кілька років, як я почала опановувати еко-стиль і пишаюся, що вже можу порадити 20 речей, які змінила, і які варто змінити в житті кожного, позаяк такий підхід допоможе нашій планеті полегшено зітхнути. Екологічний стиль життя здатен позитивно вплинути й на фінансові витрати, тож щиро ділюся, як це зробити. 

1. #МеніУСвою

Цим хештегом послуговується вже чимало кав’ярень, де роблять знижку для кавоманів чи поцінувувачів будь-яких інших напоїв, якщо ті мають власну посудину. Зазвичай такі стакани виробляють із бамбуку, що робить їх витривалими до високих температур і багаторазовими. Та й утилізувати їх можна куди легше, аніж ті самі пластикові, чи паперові, до складу яких також входить пластик. Приємність не тільки для покупців, але й для планети, адже не потрібно черговий раз купувати щось у пластиковій посудині.

2. Металева соломинка vs пластикова соломинка

Пару бамбуковому стакану складе й соломинка, проте не пластикова, яка є найбільшою проблемою водойм, а металева. Для когось насолоджуватися ароматним лате через соломинку набагато смачніше, тому замість того аби відмовлятися від цього задоволення існує чимало альтернатив. Чудово, коли таку альтернативу пропонує сам заклад, проте зустрічати це явище доводиться доволі рідко. Якщо про це не подбав заклад, варто зробити це самому. Соломинки виготовляють з металу, бамбуку і навіть скла. Усе що залишилося – це обрати собі ту, яка найбільше до вподоби.

3. Торби з тканини vs пластикові пакети

Оскільки із сортуванням в Україні все далеко не на найкращому рівні (хоч в столиці, до прикладу, вже з’явилися сортувальні станції на кошти громадських діячів), більшість поліетиленових пакетів опиняється на сміттєзвалищі. Для того, аби вони розклалися без переробки, потрібні сотні років. Аби пошити власний мішечок з тканини потрібен льон або бавовна, навики із шиття і трохи часу, а далі все піде як по маслу. Якщо для таких заморочок немає часу, готові можна замовити в інтернеті.

4. Шопери vs пластикові пакети

Чимало європейських супермаркетів впровадили додаткову плату за пластикові пакети, деякі держави відмовилися від них на законодавчому рівні. Альтернативою є сумки з тканини, або, як їх прийнято називати, шопери. Також в моду повернулися “авоськи”, які є ще одною чудовою альтернативою пластиковим пакетам.

5. Обирати крупи на вагу, оминати пластикове упакування

Оскільки сортувати сміття в Україні ще не є буденною справою, варто оминати пластикових упакувань й надавати перевагу крупам на вагу.

6. Бамбукова або електрична vs пластикова зубна щітка

Стоматологи радять змінювати зубну щітку щонайменше кожні три місяці. У такому випадку, побудувати будинок із пластикових щіток вдасться дуже швидко. Найкращою альтернативою є бамбукова зубна щітка або електрична, яку не потрібно так часто змінювати, а пізніше – здати у пункт прийому вторсировини, якщо вдасться знайти поблизу. Також існують окремі бренди, які приймають свої зубні щітки й самі їх переробляють.

7. Зубна паста

Аби переробити тюбик з під зубної пасти, потрібна спеціальна технологія, яка не шкодитиме довкіллю. Окрім цього, склад окремих виробників залишає бажати кращого. Найкраща альтернатива це сода, кокосова олія й ефірна олія м’яти перцевої.

8. Органічне vs пластикове упакування косметики

Перше, на що варто звернути увагу, це те, що не всі засоби з написом Organic насправді є такими за своїм складом. Оскільки людство сколихнули страшні прогнози з приводу майбутнього нашої планети, чимало людей почали відмовлятися від пластикового упакування, на що, відповідно, зреагували й виробники декоративної косметики. Скло, метал, дерево… В чому тільки не зустрінеш сьогодні рум’яни, крем чи пудру.

9. Засоби для прибирання

Голова йде обертом, коли доводиться обирати засіб для прибирання, настільки їх багацько. Проте за великим рахунком, їх відрізняє не склад, а лише упакування. Найкращими засобами, які не шкодитимуть ані довкіллю через пластикове упакування, хімічний склад і такий самий запах, є лише яблучний оцет, кальцинована сода й сік лимону для нейтралізації запаху оцту. Очистить будь-які поверхні на “ура”. Перевірено.

10. Люфа vs губка для миття посуду

Губки для миття посуду також потрібно преробляти. Найкращою альтернативою є люфа. Це рослина, яку в окремих регіонах навіть вживають в їжу, що зайвий раз підтверджує її органічний склад. Довготривала, сама розкладається й досить дешева (від 10 до 30 грн за штуку – залежно від розмірів). Здатна служити як спонжем для вмивання, так і мочалкою.

11. Дезодорант

Шкода звичних дезодорантів згубна не тільки пакуванням, але й тим, що негативно впливає на шкірні покрови. Найкращою альтернативою звичним дезодорантам є кристал, який має природне походження, проте ефект має такий же. Також можна зробити дезодорант власного приготування з олії ши, кокосового масла, соди й ефірної олії.

12. Папір із вторсировини vs білий туалетний папір

Зрозуміло, що білий туалетний папір куди привабливіший на прилавку в магазині, аніж той нікчемний сірий. Так думала і я, допоки не дізналася про шкоду, яку зазнає довкілля через його виробництво. Здебільшого блоки білого паперу ще й загорнуті у пластик. Тому сірий туалетний папір, вироблений із вторсировини, є найкращою альтернативою.

13. Очисні фільтри vs вода у пластикових пляшкях

Брусочки із білого вугілля для очищення води є задоволенням не з дешевих, тому доводиться використовувати очисні фільтри, які не є найкращою альтернативою, проте найбільш доступною. Якщо є можливість купувати скляні чи навіть металеві бутлі з водою – гайда, не вагайтеся.

14. Трав’яні чаї vs чай у пакетиках

До складу волокна із якого роблять пакетики для чаю входить поліропілен, тобто пластик. Нічого кращого, аніж металеву заварку й трави, які можна купити чи на базарі, чи в аптеці, й придумати не можна.

15. Кераміка, метал vs одноразовий посуд, пластикові прибори

Пластиковий посуд і такі ж прибори повинні відійти в минуле і вимерти, як динозаври. Найкраща альтернатива – це керамічний посуд з дому, якщо це поїздка за місто або металевий посуд з приборами.

16. Дерев’яні vs пластикові знаряддя для кухні

При високих температурах пластик виділяє шкідливі речовини. Найкращою альтернативою є дерев’яне знаряддя, яке не шкодитиме здоров’ю.

17. Скляні або металеві контейнери замість пластикових

Окрім шкідливих речовин пластик ще й легко вбирає неприємні запахи, яких досить важко позбутися. Металеві контейнери – задоволення не з дешевих, проте їхня користь й екологічність є беззаперечною. Скло дешевше й не менш екологічне.

18. Льняні рушники vs паперові рушники

Папір хоч й екологічний, проте одноразовий і для його виробництва потрібно багато дерев. Рушники з тканини є  найкращою багаторазовою альтернативою.

19. Воскові серветки vs фольга, харчова плівка

Фольга – це алюміній, який потребує переробки. Щодо харчовою плівки, то більшість із них виготовляють із полівінілхлориду. Цей вид пластику виділяє діоксин — токсин, який здатен впливати ендокринну систему, що може пагубно вплинути на здоров’я. Кращою альтернативою буде воскова серветка, у яку так само легко можна загорнути що завгодно. До того ж, вона багаторазова, достатньо ополоснути у воді і вона готова до повторного використання. Якщо їх купувати, то це задоволення не з дешевих, проте їх можна легко зробити власноруч. Перевірено на собі.

20. Купувати одяг в секонд-хенді

Купуючи в секонд-хенді, ми не змушуємо виробників додатково виробляти якусь кофтинку, яких вже нема куди діти. Таким чином ми зменшуємо виробництво мас-маркету і бережемо планету Земля, аби на ній жилося добре не тільки нам, але й іншим поколінням.

Варто пам’ятати, що переробка – це лише спосіб зменшити згубний вплив пластику на навколишнє середовище. При повторній переробці пластик псується, тому найкращим способом у боротьбі з ним є не тільки зменшення споживання товарів у такому упакуванні, а цілковита відмова від нього. Це ще одна ідеологія, яка називається “Нуль відходів”, котра керується правилами п’ятьох R: refuse, reduce, reuse, recycle, rot (відмова, скорочення споживання, повторне використання, переробка, компостування).

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Закарпаття

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.