НЕЗНИЩЕННИЙ ДУХ ПРИРОДИ І ВІРИ

Ця подія залишиться у пам`яті випускників Ужгородської греко-католицької Богословської Академії імені Блаженного Теодора Ромжі чи не на все життя. Зініціювали її ректор семінарїї, доктор теології Петро-Павло Береш та багаторічний колишній керівник Ужгородського лісгоспу (нині – голова Правління Громадської організації «Товариство охорони природи Закарпаття») Іван Костів.
Розпочалася акція із літургії у каплиці, що зведена на території лісгоспу стараннями підприємства та благодійників. Відтак її учасники відправилися в буково – дубовий резерват, що в урочищі „Тепла Ямка”. Тут ростуть унікальні плюсові дерева дуба скельного (вік 170 років, висота – 45 метрів, діаметр стовбура – 80 сантиметрів). Ці дерева – під охороною природоохоронного законодавства і саме з них заготовляють насіння для вирощування саджанців у розсаднику лісництва. Під час акції семінаристи на чолі з ректором збирали у кульки всіляке сміття, здебільшого порожні пластикові пляшки, коробки від цигарок та сірників. Їх залишають після відвідин урочища та кринички із джерельною водою, що облаштована тут лісівниками, а також прилеглої придорожньої смуги, не лише так звані любителі відпочинку на лоні природи, а й водії вантажівок, автобусів та їхні пасажири, які прямують трасою між Кам`яницею і Перечином.

На изображении может находиться: 1 человек, стоит и на улице

 
-Вважаю, що подібні акції ви продовжите по закінченні навчання у семінарії і на своїх парафіях, – звернувся до її випускників ректор. – Адже духовність і природа для людини – мов два крила птиці, що тримають її у польоті. 
Відтак присутні відвідали територію лісового еколого-просвітницького центру, що у Кам`яниці. Тут обладнано Дорогу Світла і чотирнадцять стацій. Перша відображає Воскресіння Христа, котрий є на небі: „Чому ви шукаєте Живого між мертвими? Нема Його тут… Бо воскрес!”; друга –жінок та учнів біля порожнього гробу; третя та четверта – воскреслий Ісус з’являється Марії Магдалині та учням по дорозі у Емаус, п`ята – воскреслий Христос з`являється учням при ламанні хліба, шоста – воскреслий Господь з`являється перед учнями у Вечірнику, сьома – Христос надає учням владу відпускати гріхи, восьма – Христос зміцнює віру Томи, дев`ята – Ісус зустрічається з учнями на березі Тиверітського озера, десята – Він доручає Петрові свою Церкву, одинадцята – воскреслий Ісус розсилає учнів, дванадцята – Господь возноситься на небо, тринадцята – очікування зіслання Святого Духа, чотирнадцята – воскреслий Ісус посилає Святого Духа, аби люди бачили добрі учинки наші та славили Отця, котрий є на небі. Кожна стація супроводжувалася молитвою.

На изображении может находиться: 4 человека, люди улыбаются, люди стоят, дерево, растение, на улице и природа


– Якщо б Христос не воскрес із мертвих, то даремною була б наша віра. А яка вона, наша віра?.. – звернувся до присутніх ректор і додав: – Тож із надією вирушаймо цією Дорогою Світла, аби зустріти Живого, Істинного, Люблячого Господа. Боже, допоможи нам бачити Тебе щодня всюди. Щоб Ти міг воскреснути у кожному з нас.
Багато корисного і повчального учасники акції почерпнули на навчально-пізнавальних стежках „Гірські породи і мінерали Карпат” та „Живі сторінки Червоної книги”.
– Лісівники та природоохоронці віддавна звертають увагу на те, яка підстилаюча гірська порода у тому чи іншому типі лісу, які деревостани переважають на тих чи інших ґрунтах і відповідно до цього ведуть свою практичну діяльність, – вів далі Іван Костів.
-Так, над базальтами і андезитами прекрасно почуваються дубово-букові ліси. Ґрунти, що сформовані на арилітах, мармурах та гранітах, – це місця зростання ялицево – смерекових насаджень. На вапнякових і крейдяних відкладах вирощують широколистяні, зокрема, дуба черещатого, липу, ясена, клена. 
Навчально-пізнавальна стежка „Гірські породи і мінерали Карпат” знайомить відвідувачів із покладами корисних копалин краю. Тут розміщено сорок п`ять їх зразків. 
Багата колекція Арборетуму. У ній – двісті вісімдесять видів деревних та чагарникових рослин. Тут, як аборигени наших лісів, так і екзоти та ліани. Серед перших– калина, ліщина, крушина, глід, кизил, черемха, брусниця, шипшина, аронія, обліпиха, лимонник – своєрідна лісова аптека. Екзоти ж завезені майже з усіх континентів Землі й чудово почуваються у кліматичних умовах Закарпаття й можуть бути використані як у лісокультурній практиці, так і в озелененні наших міст і сіл. 
– Навчально-пізнавальна стежка „Живі сторінки Червоної книги” присвячена зникаючим видам флори і фауни, – розповідає голова товариства охорони природи Закарпаття Іван Костів. Початок всесвітнього перепису зникаючих видів флори і фауни було покладено у 1948 році. При Міжнародній Спілці охорони природи і природних ресурсів (МСОП) було створено постійну комісію служби виживання, що ввійшла в нашу літературу як Комісія по рідкісних та зникаючих видах. Перша „Червона книга фактів” побачила світ у 1953 році саме МСОПом як однією з найкрупніших та найавторитетніших міжнародних громадських екологічних організацій. Назва „Книги фактів” і всіх наступних „Червоних книг” пішла від червоного кольору – кольору тривоги. Останнє, четверте видання 2009 року „Червоної книги України” налічує 876 видів рослин та грибів. Сучасна поліграфія здатна відобразити їх у всій кольоровій гамі. Але це не може замінити доторку наших рук до шовкових пелюсток едельвейсу або вдихнути аромат бузку чи конвалії…

На изображении может находиться: 7 человек, в том числе Ivan Kostiv, люди улыбаются, люди стоят и на улице

Репортаж журналіста Івана Гудзоватого

Джерело: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=639042859839593&id=100012016542074

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.