ЗАЯВА відкритого коаліційного об’єднання громадських організацій і науковців «Форум екологічного порятунку Закарпаття»

з приводу зустрічі 22 серпня 2019 р. керівництва ОДА і Воловецької та Свалявської РДА з представниками Мінекономрозвитку, інвестора і забудовника вітроелектростанції (ВЕС) на Боржавських полонинах

Представники 34-х громадських організацій екологічного і природоохоронного спрямування Закарпаття та десятки науковців, що є учасниками Коаліції, а також – сотні громадських активістів і науковців всеукраїнської мережі «SAVE Borzhava» зі скупого інформаційного повідомлення обласної влади днями неочікувано довідались про ніде не анонсовану  зустріч у селищі Воловець, до участі в якій запросили виключно прихильників проблемного проекту будівництва ВЕС на Боржавських полонинах.

            Учасникам Коаліції поки-що невідомі істинні причини цього  закритого для всієї громадськості заходу. Ми все ще знаходимось під впливом 1-го засідання 16 липня 2019 р. утвореної за ініціативи ОДА «робочої групи з питань розміщення ВЕС» у складі 22 осіб, на якому після кількагодинних дискусій було вирішено «продовжити роботу… щодо вивчення питання можливості розміщення ВЕС». Пройшло майже півтори місяці, але 2-е засідання створеної робочої групи не скликається. Натомість із-за меж області підключились у форматі «зустрічі» представники з Центру, які жодного стосунку до вирішення  екологічної та природоохоронної і стратегічно-економічної складових проблеми ВЕС на Боржаві не мають, але обласній владі радять для більш легкого просування  Проекту і для зняття  суспільної напруженості «посилити інформаційну діяльність серед населення і громадських організацій» (чи, можливо, імітувати такий діалог з громадськістю?).

            Все це, вкупі з відмовою посадовців ОДА дати роз’яснення і коментарі щодо істинних причин і намірів та результатів закритої для громадськості «Воловецької зустрічі», викликає у прогресивної громадськості і громад області та країни глибокі занепокоєність і тривогу щодо того, що долю Боржавських полонин, не виключено, намагаються вирішити поза межами Закарпаття.

            У зв’язку із вищенаведеним, Коаліційне об’єднання «Форум екологічного порятунку Закарпаття» пропонує керівництву Закарпатської ОДА і Закарпатської обласної ради:

1. Терміново, впродовж наступних 5-10 днів провести робочу зустріч – тепер уже лише з ключовими експертами, науковцями-екологами, правниками, природоохоронцями і фахівцями у сфері екологічно-збалансованого економічного розвитку Закарпаття, які напрацювали обґрунтування, розрахунки і дослідження, що доводять категоричну неприпустимість, економічну недоцільність та згубність проекту масштабного будівництва ВЕС саме на гірському хребті  Боржавських полонин. Адже доведено, що цей проект несе нічим не компенсовані екологічні небезпеки та загрози. Якщо декларовані обласною владою наміри за результатами «Воловецької зустрічі» із прихильниками ВЕС на Боржавських полонинах 22 серпня 2019 р. щирі, то формат робочої зустрічі виключно з опонуючою експертною і науковою громадськістю області не може бути відкинутий або відтермінований на тривалий строк.

2. Пропонується такий орієнтовний Порядок денний для коротких (10 – 15 хв.) доповідей і презентацій робочої зустрічі у кількості 20 – 25 учасників (список надамо):

  • екологічні і природоохоронні загрози і небезпеки проекту ВЕС на Боржавських полонинах для стратегічного розвитку українських Карпат (у світлі недавнього  Указу Президента України);
  • порушення законів, міжнародно-правових угод та інших нормативних і правових актів при просуванні проекту ВЕС на Боржавських полонинах;
  • порівняльний аналіз економічних результатів проекту ВЕС та інвестиційного розвитку туристично-рекреаційної сфери гірських територій Боржавських полонин;
  • міфи про підтримку місцевими громадами проекту ВЕС на Боржавських полонинах;
  • альтернативні території середньо- і низькогір’я Закарпаття для крупних інвестиційних проектів вітроенергетики.

3. Усі доповіді, матеріали і рішення планованої робочої зустрічі з науковою і експертною громадськістю будуть опубліковані для широкого ознайомлення в електронних і друкованих ЗМІ.

4. Плановану робочу зустріч з керівництвом ОДА і облради пропонується поєднати з поїздкою на Боржавські полонини у туристично-рекреаційний комплекс в районі села Пилипець і водоспаду Шипот, подальшому розвитку якого уже реально загрожує існуючий проект ВЕС (що доведено недавніми судовими рішеннями).

5. Предметом і платформою подальших публічних обговорень і дискусій вважаємо не «усунення недоліків» в існуючому і за будь-яку ціну нав’язаному проекті ВЕС на Боржавських полонинах, котрий безсумнівно є небезпечним проектом колоніальної і згубної для природи і громад Закарпаття економіки, а виключно перенесення місця розташування ВЕС на інші прийнятні території області.

            За погодженням ГО – учасників Коаліційного об’єднання

            «Форум екологічного порятунку Закарпаття»,

26.08.2019 р.

Співголови Коаліційного об’єднання:

Олег Лукша  (Міжнародний інститут людини і глобалістики «Ноосфера»)

  Оксана Станкевич-Волосянчук   (ГО «Екосфера»)

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.