Питання розвитку національних парків та захисту Полонини Боржава обговорювались на конференції 27-30 вересня 2019 в Синевирському НПП за участю українських та німецьких експертів

Питання розвитку національних парків та захисту Полонини Боржава обговорювались на конференції 27-30 вересня 2019 в Синевирському НПП за участю українських та німецьких експертів

Протягом 27-30 вересня 2019 року в національному природному парку «Синевир» проходила Міжнародна науково-практична конференція в рамках проєкту Союзу охорони природи Німеччини (NABU) «Адаптація місцевих громад до розширення національних парків Закарпаття, спільними зусиллями Церков та громадських організацій». Проект впроваджується на території трьох закарпатських парків, що були розширені за рахунок нових територій у квітні цього року– НПП «Синевир», Ужанський НПП та НПП «Зачарований край». Його мета – сприяти адаптації місцевих територіальних та релігійних громад, які знаходяться на розширених та суміжних територіях національних парків, до нових умов практичного управління навколишнім середовищем та екологічної поведінки шляхом спільних зусиль Церкви, муніципалітетів та громадських організацій.

Один день організатори конференції приділили підйому на Полонину Боржаву і знайомству з реальною ситуацією по можливій забудові ВЕС на місці.

Завдяки місцевим активістам (Тарас Шкирта, о. Олександр Пантлик) учасники сходження дійшли спільного висновку, що альтернативна енергетика потрібна, але в іншій локаціі, яка не буде шкодити розвитку туризму та екології.

Також в “Гранд Готель Пилипець” відбулася зустріч німецької делегаціі, депутатів з Комітету екологічної політики та природокористування Верховно їРади України з місцевими активістами: духовенством, депутатами, підприємцями та просто людьми доброї волі, де вкотре були обговорені питання по захисту Боржави. Місцеві жителі висловили свої аргументи на захист полонини, а депутати переконали, що детально працюють над вирішенням даного питання.

Участь у конференції взяли керівники національних парків Закарпаття, делегати від “екологічних” підрозділів Церков і релігійних організацій, а також представники громадських організацій, влади, ЗМІ та наукових кіл України та Німеччини. Зокрема, член Європарламенту, член керівництва Німецької партії зелених пані Ребекка Хармс, голова підкомітету з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи ВРУ Ігор Кривошеєв, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олександр Маріковський, директор Національного парку Берхтесгаден, експерт NABU д-р. Міхаель Фогель, сеньйор-експерт Федерального екологічного фонду Німеччини DBU д-р. Вільгельм Кульке, керівник відділу Центральної Азії і Східної Європи (NABU) Борис Тіхоміров, директор Інституту еколого-релігійних студій (IRCEF)   Олександр Бокотей та інші.

«Із задоволенням беру участь в такому заході, адже надзвичайно важливо проводити роботу в регіонах, перед тим як приймати рішення наверху. Я вже була в Карпатах, знайома з гуцулами та їх культурою. Тому рада, що є співпраця між різними соціальними інститутами, і державою, що церкви беруть на себе відповідальність за збереження довкілля. Рада, що  говорять про розвиток Карпатського регіону, цінність якого неможливо переоцінити не лише для України, але і для всієї Європи. В Європі дуже мало збереглося місць із таким біорізноманіттям. Тому хто хоче це зберегти повинні брати на себе відповідальність і зробити все для покращення економічного становища жителів регіону. Основне завдання – це знайти баланс між збереження природи і покращенням життя людей. Я оптимістка і надіюся, нам це вдасться», – наголосила у своєму виступі член Європарламенту, член керівництва Німецької партії зелених пані Ребекка Хармс.

«Дуже важливо, що є така увага з боку німецьких колег та нової влади до проблем національних парків України, зокрема, і НПП «Синевир». Проживаючи в межах парків, місцеве населення, яке обмежене у використанні лісових ресурсів,  не завжди повністю усвідомлює цінність місцевості, не знає переваг у розвитку туризму, не вміє і часто немає фінансової можливості використовувати такий бонус для покращення свого економічного становища. Подібні проекти сприяють адаптації місцевих громад до життя в умовах нацпарків, роз’яснюють і вчать використовувати це для власної вигоди. А це дуже важливо для краю, де масове безробіття і бідність населення», – наголосив у своєму виступі під час урочистого відкриття директор НПП «Синевир» Микола Дербак.

Заступник директора з науково-дослідної роботи Юрій Тюх детально презентував туристичні принади краю, розповів про роботу парку в усіх напрямках, розвиток інфраструктури тощо.

Депутат Закарпатської обласної ради – Худинець Василь Іванович наголосив на важливості і пріоритетності відповідального управління відходами у Тереблянській долині. Надзвичайно важливими для регіону є реалізація проектів по екологічній освіті і вихованню, енергоефективності, розвитку сталого туризму – наголосив депутат.

Відзначили важливу роль комунікації та налагодження діалогу між адміністраціями заповідних територій та місцевим населенням народні депутати України – Ігор Кривошеєв, голова підкомітету з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. Ініціатор створення робочої групи з порятунку полонини Боржава від промислової забудови та Олександр Маріковський, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування. Нардепи наголосили на важливості впровадження реформ в краї та підтримці регіону.

У своєму виступі керівник Турінфоцентру Закарпаття Олександр Коваль розповів про потенціал розвитку туризму в національних парках Карпат як найбільш дієвий механізм адаптації громад до розширення ПЗФ. Віктор Бучинський та Дмитро Кобринський з НУО «Чистий берег» поділилися своїм досвідом по збиранню та сортуванню твердих побутових відходів, проблема яких надзвичайно актуальна на території ПЗФ. Німецькі гості та стипендіати NABUподілися своїм досвідом впровадження екологічних проєктів в Німеччині та розповіли про можливості для українських парків.

Як розповів організатор заходу, директор Інституту еколого-релігійних досліджень (IRCEF)  Олександр Бокотей, мета конференції – обговорити стан діалогу між адміністраціями заповідних територій та місцевим населенням; оцінити потреби місцевих громад та їхню здатність розробляти методичні матеріали для надання допомоги адміністраціям заповідних територій; затвердити розроблені матеріали для публікації посібника та інформаційної кампанії, координації наукової, богословської та громадської частин роботи тощо.

На третій день конференції , учасники заходу відвідали об’єкти в НПП «Синевир», які активно будуються: Музей лісу і сплаву в урочищі Чорна ріка, Центр реабілітації бурих ведмедів, Центр реабілітації хижих птахів «Сапсан» тощо.  Також побували на екскурсії в колочавському  музеї – скансені «Старе село».

За інформацією прес-служби Міжрелігійного природоохоронного і громадянського форуму Східної Європи (IRCEF)

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.