Пожежі в Австралії: сигнали для українців

Протягом 2019 року було безліч проявів глобальних змін кліматичної системи планети.

© twitter/dfes_wa

Метеорологічні спостереження фіксують рекордні позначки температури, часті паводки, зменшення Великого австралійського коралового рифу, зникнення стародавнього льодовика Окьокулл.

Протягом декількох мільйонів років наші предки жили в африканській савані, не цікавлячись коливаннями курсу валют, кредитами на житло і сімейним життям принца Гаррі. По-справжньому їх хвилювали тільки леопарди і пожежі. Пройшли століття і леопарди перестали бути проблемою, їх змінили нові, невідомі раніше небезпеки. Але вогню ми і зараз боїмося не менш, ніж леопардів. Відлуння тих часів відчувається досі, – найбільше ми звертаємо увагу на те, що має колір цих двох небезпек: жовто-чорний або червоний.

2019 рік не був спокійним ні для України, ні для світу. Можна перерахувати безліч проблемних тем, але “найгарячішою” (у всіх значеннях) була тема пожеж. Чимало українців обурюються: чому фотографія обгорілого кенгуру викликає більш бурхливу реакцію, ніж портрет українського воїна в траурній рамці? Тому що страх перед вогнем значно давніші почуття патріотизму і міцніше вбитий в підсвідомість.

Пожары_1
Facebook/ДСНС України
Лес кругляк

Спробуємо придивитися до теми австралійських пожеж: чи немає в ній сигналів, актуальних і для українців?

Пожежі в Австралії не рідкість, все ж це самий сухий континент. І вони почалися тут тисячі років тому. Згідно Палеоботанічні даними, вже в кінці мезозойської ери, коли динозаври ходили по Землі, у місцевих рослин з’явилися спеціальні навички для захисту від вогню.

Але по-справжньому пожежі в Австралії стали регулярними в кінці Льодовикового періоду (приблизно 55 тисяч років тому), чому сприяв ряд обставин. Однією з причин їх виникнення були глобальні зміни клімату, які в Австралії виявлялися не в освіті льодовиків, а в збільшенні посух.

Сприяла виникненню пожеж і своєрідна ситуація, що склалася в тваринному світі континенту. Основними хижаками тут були крокодил квінкана і гігантська ящірка мегаланія. Їм, на відміну від жителів Євразії і Африки, не загрожували хижаки, кмітливістю і спритністю рівні вовкам або великим кішкам. Тому місцеві тварини були не готові до того, що на континент проникне людина зі своїм супутником по полюванню – собакою.

Люди і дикі собаки швидко знищили як хижаків, так і великих травоїдних. Сучасні кенгуру і вомбати – лише залишки колишнього різноманіття австралійських травоїдних тварин.

Приблизно 55 тисяч років тому на континенті виникла проблема: Хто замість вимерлих тварин буде поїдати рослинність? Ні люди, ні собаки Дінго, очевидно, жувати траву не бажали. Сухостій і опале листя накопичувалися у великих обсягах, час від часу приводячи до пожеж. Для запобігання нещастя аборигени стали підпалювати суху рослинність.

Незважаючи на те, що профілактичні підпали протягом десятків тисяч років були відносно ефективними, важко назвати цей захід природного. Крім того, іноді це ставало першопричиною великих пожеж. Сьогодні Австралія намагається відмовитися від неоднозначного методу “профілактичного підпалу”, але кращої альтернативи поки не розробили.

Пожары_9
twitter/dfes_wa

Проблема пожеж болюча не тільки для лісів Австралії. Вона торкнулася, наприклад, і ліси Амазонії, і Сибірську тайгу.

Між пожежами в Австралії, Бразилії та Росії є паралелі. Екосистеми цих країн відрізняються: сухий австралійський буш, вологий тропічний ліс і прохолодна сибірська тайга. Та й між країнами є великі відмінності: цивілізована Австралія, швидко розвивається Бразилія і застрягла в радянському минулому Росія. Але у всіх трьох випадках корінь лиха схожий – нераціональне землекористування. На жаль, це стосується і України.

Пожары_2
Facebook/ДСНС України

Користувачі лісових угідь часто зловживають “санітарними рубками”, використовуючи їх для вирубки здорових дерев. Тож не дивно, що природоохоронці протестують проти “санітарних рубок”, і виникає неоднозначна ситуація: дозвіл на вирубку дозволяє приховати незаконну лісозаготівлю, а заборона сприяє накопиченню сухостою і збільшує ймовірність пожеж. Проблема могла б бути вирішена втручанням держави, але цього немає (якщо, звичайно, не вважати таким “кришування” недобросовісних землекористувачів).

І хоча масштаби пожеж в наших краях значно менше (принаймні поки що), існує безліч проблем на всіх рівнях. Нерідко наші співвітчизники самовільно вдаються до підпалу сухої трави та очерету, не тільки знищуючи цим багатьох тварин, але і наражаючи на небезпеку людей. Інші ж просто не дбають про пожежну безпеку.

Серед трьох зазначених вище країн саме оптимістичне майбутнє у Австралії. Як би яскраво вона ні палала зараз, місцеві види рослин і тварин почали звикати до пожеж ще за часів динозаврів. І, як показали останні 50 тисяч років, їм це вдалося. Рослинний і тваринний світ України, Бразилії та Росії не наділений такими властивостями.

Пожары_5
Facebook/ДСНС України

Крім нераціонального природокористування, ще однією причиною почастішання лісових пожеж стали глобальні зміни кліматичної системи планети.

Приклад – пожежі в Швеції, хоча про них значно менше говорять в ЗМІ. Справа в тому, що пожежі австралійського рідколісся або сибірської тайги – досить звичайне явище, лякає тільки його масштаб. У той час як в Швеції протягом століть масштабного загоряння лісів взагалі не знали!

Пожары_15
Facebook/ДСНС України

Скептики відзначають, мовляв, на скільки ж градусів повинна підвищитися температура, щоб спалахнули шведські лісу? Але справа не в підвищенні показань термометра, а в тому, що потепління сприяє формуванню в атмосфері так званих блокуючих антициклонів. В таких умовах погода може не змінюватися протягом декількох тижнів, а то і місяців. Прояв цього українці можуть спостерігати сьогодні, виглянувши у вікно. Відсутність змін погоди сприяє засух, під час яких навіть уламок скельця або кинутий недопалок може розбудити вогняну стихію.

Сьогодні, як і тисячі років тому, вогонь привертає увагу. Нам слід задуматися принаймні над цим сигналом. І не заради далекої Австралії, а заради самих себе. Природа Австралії незабаром відновиться, евкаліптові ліси дивно живучі і швидкозростаючі. Та й відроджуються вони швидше штучно спалених херсонських лісів і Карпат.

Пожары_14
пресс-служба СБУ

Ми повинні змінити стратегію природокористування як на локальному, так і глобальному рівнях. Інакше нащадків будуть хвилювати не коливання курсів валют, а леопарди.

Джерело: https://zn.ua/SOCIETY/pozhary-v-avstralii-signaly-dlya-ukraincev-341918_.html?fbclid=IwAR3dy1edZNW1yoTUuoIv0RX4igQmQeZLQFp46-W84Zn2XUTqNas3Uc-PQFg

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.