Трагічна історія острова Науру

     Одна з найбагатших держав світу знаходиться серед Тихоокеанських вод, трохи на північний схід від Австралії. Точніше саме такою вона було в 60-80 роки XX століття. В цей час невеликий острівець зумів обігнати багато держав світової економіки за доходами на душу населення. Називається цей чудо-острів – Науру, а його історія допомагає зрозуміти наскільки небезпечна людська жадібність.

Чудо-остров Науру сегодня./ Фото: mulierchile.com
Чудо-острів Науру сьогодні. / Фото: mulierchile.com

Науру

Полинезийцы./ Фото: smileplanet.ru

Полінезійці. / Фото: smileplanet.ru

Науру мало чим відрізняється від інших островів в Тихому океані. Розміри острова невеликі, його площа становить всього 24 кв. км.

Карта Науру. / Фото: tourout.ru

Основне заняття місцевого населення – рибальство та рослинництво. До початку XX століття аборигени успішно вирощували банани, хлібне дерево, ананаси, папайю, кокоси. А потім до корінних нащадків острова – полинезийців і мікронезійців – приєдналися нащадки австралійських  каторжників.«З’їдений острів»

Аэропорт Науру./ Фото: smileplanet.ru

Аеропорт Науру. / Фото: smileplanet.ru

      Все змінилося, коли на території острова виявили запаси фосфоритів – по суті, скам’янілого пташиного посліду. Застосовується воно при виготовленні добрив. І з 1906 року життя на Науру змінилася докорінно. Різні держави пред’являли права на його територію, завойовуючи і виганяючи звідти попередніх керівників.

Картина в здании аэропорта Науру./ Фото: mulierchile.com

Картина в будівлі аеропорту Науру. / Фото: mulierchile.com

Спочатку свої права на територію пред’явили німці, потім австралійці, пізніше японці. Після другої світової війни Науру управляли відразу три держави Нова Зеландія, Австралія і Англія. Основною метою управлінців стало витяг максимальної кількості корисних копалин з території. Майже 20 квадратних кілометрів площі були задіяні в процесі, що не дуже подобалося місцевим жителям. І вони мали рацію, острів чекала біда, адже не дарма пізніше він отримав назву «З’їдений острів».«Золотий вік фосфоритів»

Один из заброшенных карьеров Науру./ Фото: pigsfly.info

Один з покинутих кар’єрів Науру. / Фото: pigsfly.info

остров’яни отримували непоганий дохід за використання земель, екологічна обстановка на острові стала різко погіршуватися. У 70-ті роки дохід населення різко зріс і становив понад 30 000 доларів. Жителі Науру для відвідування стоматолога літали Австралію і міняли нові автомобілі щороку. На острові звели гарний аеропорт і залізничну станцію. Ніхто тоді й не думав про інше заробіток для місцевого населення або про освіту.

Терминалы «National Phosphate Company»./ Фото: smileplanet.ru

Термінали «National Phosphate Company» ./ Фото: smileplanet.ru

Найбільш заповзятливі скуповували нерухомість в інших країнах і відкладали заощадження. Але більша частина населення все ж довіряла уряду, яке обіцяло прекрасне майбутнє і життя на відсотки від вкладених ними капіталів. І ось прийшов час, коли корисні копалини острова закінчилися, всі фонди виявилися розорені, а красиві хмарочоси розташовані на території Австралії були реалізовані за борги. Всі землі були понівечені кар’єрами, що не дозволяло місцевому населенню отримувати доходи від туризму.

Все коли-небудь закінчується …

Дорога вдоль побережья острова./ Фото: mulierchile.com

Дорога вздовж узбережжя острова. / Фото: mulierchile.com

      Остров’яни, які звикли до красивого життя, вимагали від уряду стабільності і колишніх доходів. Підсумком розбіжностей, що виникли між претендентами на посаду президента, сталася пожежа, в якому були знищені не тільки резиденція президента, але і вузол зв’язку. Острів кілька місяців був відрізаний від зовнішнього інформаційного простору.

Туризм на острове практически не развит./ Фото: smileplanet.ru

Туризм на острові практично не розвинений. / Фото: smileplanet.ru

Інтереси інвесторів до Науру поступово згасли. Сьогодні рівень життя на острові надзвичайно низький. Процвітає алкоголізм і корупція. Освічені жителі залишають територію Науру.

Уникальные красоты острова./ Фото: smileplanet.ru

Унікальні краси острова. / Фото: smileplanet.ru

Сьогодні остров’яни виживають завдяки допомозі міжнародної спільноти та жалюгідним залишкам пташиного лайна. Але є і хороша новина – на острові почали відновлюватися лісу, благо клімат сприятливий. А це означає, що птахам є де вити гнізда, і пташиного посліду коли-небудь знову буде в надлишку. У далеких-далеких нащадків.

А всім іншим варто було б пам’ятати, що економіка, побудована на видобутку корисних копалин, має як позитивні, так і негативні сторони, а потім важливо правильно будувати прогнози і пам’ятати, що рано чи пізно сировину закінчитися.

Все еще наладится... возможно./ Фото: mulierchile.com

Все ще налагодиться … можливо. / Фото: mulierchile.comДо речі, острів Науру, завдяки своєму клімату,міг би увійти до списку кращих напрямків для подорожей, коли курортний сезон у багатьох країнах вже закритий.

Джерело: http://cikava-nauka.mozello.com/gumantarn-nauki/storja-ta-arheologja/chudo-ostrv-nauru-sogodn/

Перекладено з: https://kulturologia.ru/blogs/030218/37707/?fbclid=IwAR1cuWPxD1_3EnkdshKU6-

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.